Nowotwory łagodne

przez | 22 listopada, 2015

Nowotwory łagodne

Istnieje wiele guzów łagodnych, występujących we wszystkich warstwach skóry. Należą do nich skórne zmiany barwnikowe, takie jak znamiona lub brodawki łojotokowe,

Czasami kosmetyczka będzie miała trudności z odróżnieniem nowotworów łagodnych od złośliwych. W tym przypadku należy również posłużyć się regułami ABCD, a w razie wątpliwości skierować klientkę do dermatologa. Do kosmetyczki często zwracają się klientki z prośbą o usunięcie dokuczliwych nowotworów, np. wszelkiego rodzaju torbieli. Także tu kosmetyczka powinna znać granice swoich możliwości, aby nie spowodować szkód.

Do nowotworów łącznotkankowych zaliczamy włókniaki twarde i miękkie. Włókniaki to miękkie guzki skórne, często uszyputowane o ciastowatej spoistości. Powstają podobnie jak włókniaki twarde, w tkance łącznej skóry właściwej. Mają kolor skóry i nie są bolesne. Może je usunąć dermatolog, jeżeli przeszkadzają z kosmetycznego punktu widzenia. Włókniaki twarde to guzki bardziej mięsiste. Rozpoznajemy je po tym, że są przesuwalne w stosunku do podłoża.

Włókniaki twarde (histiocytoma) powstają z rozplemu histiocytów, mają często lekko czerwonawe zabarwienie lub czerwono-brązowawą obwódkę. Włókniaki twarde powstają w wyniku podrażnień, np. po ukąszeniu owadów. Można je usunąć ze względów kosmetycznych.

Bliznowce (keloidy) zaliczane są do nowotworów łagodnych skóry. Są guzami łącznotkankowymi. Pojawiają się w miejscu urazów, uszkodzeń skóry lub samoistnie jako guzkowate lub płaskie wypustki, początkowo zaczerwienione i swędzące. Po kilku miesiącach, nawet latach, przechodzą w zgrubiałe blizny. Jeżeli keloidy zajmują duże powierzchnie skóry, np. okolice stawów, mogą utrudniać poruszanie nimi. Mogą rozwijać się także z blizn po-trądzikowych. Leczeniem zajmuje się dermatolog. Jeżeli bliznowce powodują silne ograniczenia ruchowe, usuwane są operacyjnie, z odpowiednim postępowaniem profilaktycznym, aby chronić przed nawrotem.

Tłuszczaki są łagodnymi nowotworami łącznotkankowymi. Mogą osiągać znaczne rozmiary lub pojawiać się jako kuleczkowate guzki. Są napięte i elastyczne. Ponieważ umiejscowione są głęboko w tłuszczowej tkance podskórnej, mogą uciskać nerwy i powodować ból, należy je wtedy usunąć chirurgicznie.