Zarówno oparzenia, jak i odmrożenia skóry mogą mieć przebieg ostry lub przewlekły. Stany ostre raczej nie wchodzą w zakres codziennej pracy kosmetyczki, jednak poinstruowanie klientów o prawidłowej reakcji na oparzenia z pewnością ma sens. Klientki z przewlekłymi oparzeniami i odmrożeniami mogą się zwrócić o pomoc do kosmetyczki. Takie stany mogą także powstać w trakcie wykonywania zabiegów.
Oparzenie jest silnym uszkodzeniem skóry. Uszkodzenie oceniane jest według zajętej powierzchni, głębokości i występowania ogólnych objawów. Wynika z tego następujący podział: przy oparzeniu I stopnia widoczny jest rumień. Po wyleczeniu nie ma blizny. Przy oparzeniu II stopnia pojawia się rumień, tworzą się pęcherze. Nie pozostawia blizn. Oparzenie III stopnia wywołuje martwicę koagulacyjną naskórka i skóry właściwej. Oznacza to, że tkanka po flokulacji i skrzepnięciu obumiera. Oparzenie IV stopnia oznacza całkowite zwęglenie.
Przy lekkich oparzeniach należy trzymać oparzoną część ciała jak najdłużej pod strumieniem zimnej wody. Przy oparzeniach cięższych należy w pierwszej kolejności zdjąć ubranie i okryć rany jałowym opatrunkiem. Dalszym leczeniem powinien się zająć lekarz.
Częste przegrzewanie skóry u osób wrażliwych może doprowadzić do przewlekłego przegrzania. Może ono powstać na skutek częstego używania termoforów, ale również działania ciepła głębokiego, spowodowanego częstymi zabiegami z użyciem prądu interferencyjnego. Na skórze pojawiają się wówczas nieostro odgraniczone przebarwienia, powstałe na skutek przewlekłego rozszerzenia naczyń i hiperpigmentacji.