Pełnoobjawowy AIDS, czyli końcowe stadium choroby, następuje wówczas, gdy do podanych objawów dołączają się choroby oportunistyczne np. grzybice, zapalenie płuc i inne. W przebiegu AIDS mogą wystąpić nowotwory złośliwe (mięsak Kaposiego), które szybko postępują. Możliwości terapeutyczne dzisiejszej medycyny umożliwiają wpływ na etapowy przebieg choroby. Kwestia całkowitego wyleczenia pozostaje otwarta – ciągle trwają dyskusje specjalistów na ten temat.
Wirus przenoszony jest przede wszystkim przez krew i preparaty krwiopodobne oraz spermę. Jego obecność wykryto także w ślinie, wydzielinie z pochwy i mleku matki. Najczęstszą drogą zakażenia są kontakty seksualne. Zasadniczo możliwe jest zakażenie przez kontakt z krwią chorego, np. przy skaleczeniu. Normalne kontakty z nosicielami HIV (podanie ręki, obejmowanie, zabiegi wykonywane na skórze bez wykwitów) nie stwarzają dużego ryzyka zakażenia. Jeżeli jednak w trakcie zabiegu kosmetycznego musimy naruszyć skórę, np. przy leczeniu trądziku, i kosmetyczka styka się z krwią klienta, istnieje możliwość zakażenia.
Jak chronić się przed AIDS? Podczas kontaktów seksualnych zalecane jest używanie prezerwatyw, które jednak nie dają pełnego zabezpieczenia, potrzebna jest także rozmowa z partnerem na temat choroby, a w razie wątpliwości wykonanie testu na obecność HIV. Przy wykonywaniu zawodu skaleczenia należy zmyć wodą z mydłem, a następnie zdezynfekować i zabezpieczyć plastrem lub opatrunkiem. Plamy krwi na niezranionej skórze można zmyć wodą z mydłem. Krew w jamie ustnej i w oku wypłukać kilkanaście razy wodą. HIV nie jest w stanie długo przeżyć poza organizmem i można go zniszczyć stosując zwykle środki czyszczące. Jeżeli dezynfekujemy wszystkie narzędzia pracy jak należy, nie istnieje podwyższone ryzyko zakażenia siebie i klientów, wskazane jest jednak używanie przy pracy jednorazowych rękawiczek gumowych. Należy unikać kontaktu z krwią przy skaleczeniach skóry! W razie wątpliwości należy wykonać test na obecność HIV.