Stany przedrakowe cz.1

przez | 22 listopada, 2015

Są to zmiany skórne, z których po różnie długim okresie mogą rozwinąć się złośliwe nowotwory skóry. W zależności od częstości występowania złośliwych nowotworów, stany te dzielimy na takie, w obrębie których nowotwory powstają bardzo często, i takie, które rzadko są podłożem procesu nowotworowego.

Stany przedrakowe, z których nowotwory rozwijają się rzadko to przerosłe blizny pooparzeniowe i przewlekle stany zapalne skóry z bliznowaceniem (blizny po gruźlicy skóry i toczniu rumieniowatym).

Stany przedrakowe, z których często rozwijają się raki skóry to: 1) zmiany związane z działaniem promieniowania słonecznego lub innego promieniowania (rogowacenie słoneczne, róg skórny, uszkodzenia rentgenowskie skóry), 2) uszkodzenia chemiczne (rogowacenie arsenowe, dziegciowe, smołowcowe), 3) rogowacenie białe w obrębie błon śluzowych jamy ustnej i zewnętrznych narządów płciowych.

Do zadań kosmetyczki należy rozpoznawanie tych stanów, ponieważ skierowanie klientki ze stanem przed-rakowym do lekarza może zapobiec rozwojowi raka.

Rogowacenie słoneczne (keratosis actinica), określane wcześniej jako rogowacenie starcze (keratosis senilis), jest to nadmierne rogowacenie występujące na częściach ciała szczególnie narażonych na działanie promieniowania słonecznego oraz w obrębie skóry starczej, umiejscowione głównie na twarzy oraz w innych odsłoniętych okolicach. Zmiany umiejscawiają się na czole, w okolicy skroniowej, w skórze głowy u osób łysych, na małżowinach usznych, grzbietach rąk, przedramionach i podudziach. Mają one postać żółto-brunatnych nawarstwień rogowych, o suchej, nierównej powierzchni, są płaskie lub nieznacznie wyniosłe. Po usunięciu mas rogowych zmiany lekko krwawią. Trwają przez wiele lat. Bardzo często są miejscem wyjścia raków skóry. Leczenie polega na krioterapii, stosowaniu retinoidów lub chirurgicznym usunięciu.

Róg skórny (cornu cutaneum). Jest to odmiana rogowacenia słonecznego (starczego), ale może występować u dzieci jako odczyn pozapalny skóry (nie jest to wtedy stan przedrakowy). U osób starszych podłożem jest skóra uszkodzona przez słońce lub starcza. Powstają nawarstwienia rogowe, które mogą przybierać rozmaite kształty, np. stożkowaty lub nieregularny, przypominający rogi zwierzęce. Są żółto-brunatne, o szorstkiej powierzchni. Jeśli podstawa ulegnie nacieczeniu, objaw zezłośliwieje. Objawy najczęściej występują na twarzy, owłosionej skórze głowy i odsłoniętych częściach kończyn. Zmiany usuwa się chirurgicznie, ale bywa stosowana laseroterapia i krioterapia.