Starzenie się skóry.
Proces starzenia się skóry przebiega u wszystkich ludzi jednakowo. Można też stwierdzić pewne ogólne tendencje, np. wzrastające wysuszenie skóry. Nie wszyscy nasi klienci będą jednak mieli określony typ skóry w tym samym wieku. W dalszym ciągu będziemy miały do czynienia z występowaniem różnych cech, na podstawie których dokonamy oceny skóry, dlatego stale należy dokonywać aktualnej analizy stanu skóry i wychodzić naprzeciw potrzebom starzejącej się skóry.
Pod względem fizjologicznym skóra zaczyna się starzeć od 30. roku życia. Często jednak ten proces rozpoczyna się wcześniej, jeżeli częściej narażamy skórę na działanie szkodliwych czynników. Procesu starżenia się skóry nie można łatwo wstrzymać, szczególnie gdy skóra przez dłuższy czas poddawana była szkodliwym wpływom. Jeśli chce się dobrze wyglądać w wieku 60 lat, należy o to zadbać, gdy się ma 20 lat. W młodości szczególną uwagę należy zwracać na zdrowe żywienie, wystarczającą ilość snu, unikanie nadmiernego nasłoneczniania, a przede wszystkim nie palić tytoniu. Starzenie się skóry jest częściowo uwarunkowane genetycznie. Oznacza to, że dziedziczymy to, kiedy i jak szybko będziemy się starzeć, dzięki jednak odpowiedniej pielęgnacji można osiągnąć poprawę stanu skóry u starszych osób.
Rozpoznanie skóry starczej nie sprawia trudności większości kosmetyczek. Taka skóra jest cienka i pergaminowa, może się lekko łuszczyć i bardzo często jest sucha. Widoczne są oczywiście zmarszczki powierzchniowe i głębsze zmarszczki oraz bruzdy, słabe ukrwienie (bladość) i ogólne zwiotczenie. Częste są także typowe zmiany starcze, takie jak plamy starcze (lentigo senilis) i brodawki starcze (łojotokowe).