Trądzik pospolity

przez | 19 listopada, 2015

Trądzik pospolity (acne vulgaris) może mieć różne etapy, które jednak nie u każdego występują. Często kończy się na etapie, w którym widoczne są zaskórniki lub też nieliczne zmiany zapalne w ich obrębie.

Odmiana trądziku acne comedonica charakteryzuje się zaskórnikami utrzymującymi się przez miesiące, a nawet lata, w okresie dojrzewania. Rozróżniamy zaskórniki otwarte i zamknięte. W zaskórnikach zamkniętych ujście mieszka jest zatkane, spod skóry prześwituje biaława grudka, czop łojowo-rogowy. Często dochodzi do zakażeń i nagromadzenia się ropy, ponieważ zawartość mieszka nie może się wydostać na zewnątrz. W zaskórnikach otwartych ujście mieszka się nie domyka, widoczny jest czarny punkt. Nie jest to bynajmniej brud, jak się często przypuszcza, a czarny kolor spowodowany jest utlenianiem się czopu rogowo-tłuszczowego. Fakt ten należy uzmysłowić swoim klientom. Wielu z nich wierzy, że chodzi w tym przypadku o brud i przez to niemiłe uwagi typu: „umyj się porządnie…” są dla nich bolesne i przykre.

Kolejnym etapem trądziku jest acne papulopustolosa. W zaskórniku powstały już zmiany zapalne, grudki i krosty. Ten etap może ciągnąć się latami. Prawie każda krosta pozostawia wklęsłą (rzadziej także wypukłą) bliznę, w większości przypadków niezauważalną. Jeżeli trądzik się pogarsza, rozwija się raczej rzadka forma acne conglobata. W wyniku stanu zapalnego wokół mieszka tworzą się guzkowate nacieki i ropnie, a po ich ustąpieniu pozostają blizny wklęsłe lub wypukłe.

Istnieje wiele odmian trądziku i chorób trądzikopodobnych, których objawy zewnętrzne przypominają wprawdzie trądzik, ale wywoływane są przez inne czynniki. Krótki przegląd tych chorób może pomóc kosmetyczce w ustaleniu właściwego rozpoznania. Różne przyczyny wymagają różnego leczenia, względnie kierowania klientów do lekarza.

Acne cosmetica cechuje się wykwitami trądzikowymi umiarkowanie ulegającymi zakażeniom i głębokimi grudkami. Wywoływany bywa przez substancje powodujące zatkanie ujść gruczołów łojowych i potowych znajdujące się w kosmetykach, zwłaszcza pudrach i różach. Niekorzystny wpływ na jego przebieg ma manipulowanie przy grudkach. Mianem acne excoriee des jeunes filles określana jest łagodna odmiana acne vulgaris (umiarkowane, niepozorne zaskórniki), w której dopiero manipulowanie przy wykwitach (wyciskanie i rozdrapywanie) prowadzi do widocznych zmian zapalnych skóry. Często trudno jest odwieść dotknięte osoby od tych czynności, gdyż choroba na podłoże psychiczne.

Przy trądziku polekowym występują zaczerwienione grudki, umiejscowione wokół mieszków włosowych. Powodem może być przyjmowanie niektórych leków, np. dużych dawek kortykosteroidów, leków wydzielanych przez gruczoły łojowe (np. witamina B12, jod itp.). Przy trądziku wywołanym (uczuleniowym) wykwit trądzikowy spowodowany jest przez substancje działające na powierzchnię skóry: oleje, dziegcie, tłuszcze. Osoby chore, to głównie mechanicy, którym przy pracy olej często pryska na twarz. Substancje te zatykają ujścia mieszków włosowych, co sprzyja powstawaniu zaskórników.