Dzienne archiwum: 19 listopada, 2015

Choroby paznokci cz.2

Oddzielanie się płytki paznokciowej (onycholysis): rozpoczyna się na drugim jej brzegu. Płytka paznokciowa oddziela się od łożyska, często na skutek zakażenia (Pseudomonas aeruginosa, grzybice). Częstą przyczyną takich zmian jest działanie mydeł zasadowych i detergentów. W … Czytaj dalej . . .

Choroby paznokci cz.1

tmp2a98-1Choroby paznokci

Kosmetyczka często ma do czynienia ze zmianami w obrębie paznokci. W tym przypadku należy rozróżniać zmiany, które można poprawić odpowiednim zabiegiem manicure oraz zmiany chorobowe, którymi powinien się zająć lekarz.

Zmiany w obrębie … Czytaj dalej . . .

Przyustne zapalenie

Przyustne zapalenie

Rozpoznanie i leczenie przyustnego zapalenia skóry (dermatitis perioralis) jest dla kosmetyczki prawdziwym wyzwaniem, gdyż przyczyną tej choroby są prawdopodobnie preparaty, z którymi styka się ona na co dzień, a mianowicie kosmetyki. Nazwa polska … Czytaj dalej . . .

Trądzik różowaty

Trądzik różowaty

Mimo że nazwa trądzik różowaty (rosacea) wskazywałaby na związek tej choroby z trądzikiem pospolitym, istnieje między nimi niewiele podobieństw. Oba stany związane są często ze skórą łojotokową, także gruczoły łojowe mogą mieć bezpośredni … Czytaj dalej . . .

Przyczyną trądziku jest Propionibacterium acne

Leczenie trądziku: przyczyną jest Propionibacterium acne. W celu ograniczenia namnażania się bakterii powodujących powstawanie trądziku stosuje się środki przeciwbakteryjne. Kosmetyczka może w tym przypadku zastosować leczenie antyseptyczne z użyciem roztworów alkoholowych i kompresów na twarz. … Czytaj dalej . . .

Przyczyną trądziku jest nadmierne rogowacenie

Leczenie trądziku: przyczyną jest nadmierne rogowacenie (hiperkeratosis) mieszków włosowych. W tym przypadku sprawdzają się działania prowadzące do rozpuszczenia nadmiernej warstwy rogowej, które częściowo może przeprowadzić kosmetyczka. Zewnętrznie stosuje się w tym celu np. kwas witaminy … Czytaj dalej . . .

Przyczyną trądziku jest łojotok

W czasie leczenia trądziku wskazana jest współpraca lekarza z kosmetyczką w celu osiągnięcia optymalnych wyników. Osoby z lżejszymi odmianami trądziku zwracają się jednak tylko do kosmetyczki, dlatego powinna ona dokładnie wiedzieć, jakie wykwity trądzikowe może … Czytaj dalej . . .

Trądzik pospolity

Trądzik pospolity (acne vulgaris) może mieć różne etapy, które jednak nie u każdego występują. Często kończy się na etapie, w którym widoczne są zaskórniki lub też nieliczne zmiany zapalne w ich obrębie.

Odmiana trądziku acne … Czytaj dalej . . .

Trądzik

Trądzik w pracy kosmetyczki ma istotne znaczenie. Mimo że w wielu przypadkach rozwinęła się w tej dziedzinie dobra i pożyteczna współpraca z dermatologami, osoby dotknięte tą chorobą skóry często konsultują się tylko z kosmetyczką, dlatego … Czytaj dalej . . .

Blizny – zmiany skórne

Blizna (cicatrix) jest zastępczą tkanką łączną włóknistą. Wypełnia wszelkie ubytki skóry właściwej. Najczęściej jest zejściem owrzodzeń, ale może powstać w wyniku ustępowania przewlekłych chorób zapalno-naciekowych. Bardzo rzadko tworzy się samoistnie w skórze uprzednio zdrowej (bliznowiec). … Czytaj dalej . . .