Alergiczny wyprysk kontaktowy

przez | 21 listopada, 2015

Alergiczny wyprysk kontaktowy to alergia typu IV, zwana również reakcją opóźnioną, ponieważ objawy zapalne widoczne są dopiero po upływie pewnego czasu (24 h) po kontakcie z antygenem. To późne występowanie wyprysku jest przyczyną trudności w wykrywaniu czynników wywołujących alergię Osoby dotknięte alergią często nie pamiętają, z jaka substancją i w jakich okolicznościach się zetknęły.

Zmiany skórne w alergicznym wyprysku kontaktowym objawiają się głównie zaczerwienieniem, guzkami, pęcherzykami, obrzękiem, uszkodzeniem powierzchni skóry i tworzeniem się strupów. Jeżeli nie zaniechamy kontaktu z alergenem wywołującym wyprysk, przybiera on postać przewlekłą. Wówczas mogą się pojawić silne zgrubienia warstwy rogowe skóry i szczeliny. Typowym objawem wyprysku alergicznego jest jego rozproszenie na skórze, w odróżnieniu od ostrego toksycznego wyprysku, który jest wyraźnie odgraniczony.

Nabyta alergia kontaktowa IV typu jest trudna do leczenia. Szczególnie kłopotliwe są alergie na substancje, z którymi stykamy się w czasie pracy, gdy; trudno ich uniknąć. Dlatego ważne jest, aby w życiu prywatnym i zawodowym unikać kontaktów z alergenami. Najlepszą ochroną jest zdrowa skóra stanowiąca sprawną barierę ochronną. Taki stan osiągniemy dbając konsekwentnie o odpowiednią ochronę oraz przez delikatną i staranną pielęgnację skóry.

Wiele jest substancji, które potencjalnie mogą wywoływać alergie. Teoretycznie każda substancja spełniająca kilka podstawowych warunków co do wielkości, masy cząsteczkowej i struktury przestrzenne może działać uczulająco i w ten sposób zaliczać się do substancji alergogennych (wywołujących alergie). Z doświadczenia jednak wynika, że pewne substancje częściej są przyczyną alergii.