Alergie

przez | 21 listopada, 2015

Alergie występują coraz częściej, jednak zdarza się również, że pewne zmiany skórne błędnie nazywane są alergiami. Kosmetyczka powinna właściwie rozpoznawać stany chorobowe skóry. W przypadku faktycznej alergii na składniki kosmetyków powinna do-
brać odpowiednie preparaty nie zawierające drażniących składników oraz udzielić klientce fachowej porady odnośnie do pielęgnacji skóry, a także samej chronić się przed alergiami na kosmetyki.

Alergia jest nabytą zdolnością reakcji układu immunologicznego na określone ciała obce, które w normalnych warunkach nie są groźne dla organizmu. Pierwszy krok reakcji alergicznej to uwrażliwianie na określony czynnik (alergen). W pierwszej fazie organizm zapoznaje się z alergenem. Krok ten (faza uwrażliwiania) przebiega bezobjawowo. Dopiero gdy układ immunologiczny jest uzbrojony przeciwko danej substancji, tzn. wytworzy) określone komórki i(lub) przeciwciała, które przy następnym kontakcie rozpoznają alergen na zasadzie zapamiętania, może nastąpić reakcja alergiczna.

Obecnie rozróżnia się sześć typów alergii. Kryteriami klasyfikacji są rozmaite mechanizmy immunologiczne biorące udział w wywoływaniu reakcji.

Alergie typu I dotyczą skóry, błon śluzowych oraz górnych dróg oddechowych. Reakcje skórne nie są wypryskiem, zostaną jednak omówione w tym miejscu w kontekście alergii. Alergie typu I określane są również mianem reakcji natychmiastowych. Przy istniejącej wrażliwości, bezpośrednio po kontakcie (minuty, godziny) z antygenem następuje reakcja, np. atak astmy, katar sienny (przy alergii na pytki) lub tworzenie się bąbli (urticaria) na skórze. Reakcje te wywoływane są przez powstałe przeciwciała, wytwarzane przez limfocyty B. Przeciwciała wiążą się z antygenem, co powoduje szereg reakcji prowadzących do wykluczenia antygenu. Następuje aktywacja komórek żernych pochłaniających kompleks antygen/przeciwciało, bądź też uruchomione zostają inne komórki mające za zadanie wyeliminowanie określonych substancji zapalnych, co z kolei wywołuje następne reakcje. Udział w tych reakcjach biorą komórki tuczne wytwarzające m.in. histaminę. Histamina działa rozszerzająco na naczynia, co objawia się zaczerwienieniem i tworzeniem pęcherzy. Działanie na wrażliwe zakończenia nerwowe powoduje ból, a przede wszystkim świąd.