Depresja

przez | 2 lutego, 2015

Depresja

W trudnych warunkach życiowych, po stracie ukochanej osoby lub niepowodzeniu w osiągnięciu ważnego celu, nie jest rzeczą dziwną, że czujemy się przybici i pozbawieni energii. Dopóki tę sytuację uczuciową można wyjaśnić konkretnymi przeżyciami, nie ma powodu do niepokoju. Jeśli jednak trudności życiowe nawarstwiają się, istnieje niebezpieczeństwo choroby psychicznej. Zaburzenia koncentracji i snu, apatia, a tym bardziej myśli samobójcze wskazują na poważniejsze problemy natury emocjonalnej.

Wymiana informacji między komórkami

Istnieją łagodniejsze postacie depresji, których głównymi objawami są zmienność nastrojów i stany lękowe. Inne postacie mogą być uwarunkowane sezonowo, np. w postaci reakcji na długie fazy ciemności w porze jesiennej i zimowej. W poprawie kontaktów między komórkami nerwowymi, a więc komunikacji, może wówczas pomóc dodatkowo koenzym Q10.

Koenzym Q10 a nerwy

  • Transport substancji przez błony komórek nerwowych jest warunkiem dalszego przekazywania bodźców nerwowych, dlatego też koenzym Q10 jest szczególnie ważny dla nerwów.
  • Dostateczna ilość koenzymu Q10 wzmacnia nerwy.
  • Koenzym Q10 nie jest wprawdzie w stanie cofnąć utraty pamięci spowodowanej chorobą Alzheimera, lecz może przynajmniej spowolnić postępujący proces rozpadu osobowości.
  • Dokładne przyczyny drżączki porażennej, czyli choroby Parkinsona, nie są jeszcze znane; wiadomo jednak, że niacyna wspólnie z koenzymem Q10 mają pozytywny wpływ na leczenie tej choroby.

Niekiedy zaburzenie psychiczne jest tak poważne, że chory musi przyjmować środki przeciwdepresyjne. Wówczas koenzym Q10 może zredukować ich skutki uboczne, do których zalicza się m.in. obniżenie ciśnienia tętniczego i niekorzystny wpływ na bicie serca – nieraz wręcz śmiertelne zaburzenia rytmu serca.