Łuszczyca (psoriasis) cz.2

przez | 21 listopada, 2015

Jeżeli łuszczyca występuje na owłosionej skórze głowy, między włosami widoczne są zaczerwienione i łuszczące się ogniska różnej wielkości poczynając od łebka szpilki. Łuszczyca owłosionej skóry głowy, mimo nieraz zlewnego charakteru, nie prowadzi do utraty włosów.

Łuszczyca często atakuje paznokcie. Często są to paznokcie naparstkowe, z punktowymi wgłębieniami w płytce paznokciowej wielkości główki szpilki. Łuszczyca umiejscowiona pod płytką paznokciową prześwituje przez nią przypominając wyglądem olejową plamę. Jeżeli zaatakowane są jednocześnie macierz i łożysko paznokcia, powoduje to jego niszczenie – paznokcie są pobrużdżone, zgrubiałe, matowe, kruche i żółtawe. Tworzy się tylko luźny, niepełny materiał paznokciowy, czego wynikiem są tzw. paznokcie okruchowe.

Łuszczyca zwykła występuje najczęściej na bocznych stronach kończyn i na owłosionej skórze głowy. Istnieją jednak jeszcze inne odmiany łuszczycy. Są to: psoriasis inversa, psoriasis pustulosa (łuszczyca krostkowa) i psoriasis arthrophica. Psoriasis irnersa atakuje dokładnie odwrotne okolice skóry niż łuszczyca zwykła: zgięcia kończyn, zwłaszcza kolan i łokci, także wewnętrzne strony dłoni i podeszew. Psoriasis pustulosa (łuszczyca krostkowa) jest ciężką odmianą choroby i mogą w niej występować powikłania. Psoriasis arthrophica (łuszczyca stawowa) wiąże się z występowaniem ognisk łuszczycowych na powierzchni skóry oraz zmian stawowych, które mogą prowadzić do trwałego kalectwa.

W miejscowym leczeniu łuszczycy zazwyczaj stosuje się preparaty dziegciowe, cyngolinę, środki keratolityczne, kortykosteroidy, pochodne witaminy D3 oraz naświetlanie promieniami UVB. Fotochemioterapia, będąca połączeniem długich promieni UVA i leków działających dopiero pod wpływem promieni spowalnia podział komórek naskórka. Popularne jest leczenie klimatyczne wykorzystujące działanie słonej wody i słońca.

Kosmetyczka ma różne możliwości złagodzenia choroby. Może pozytywnie wpłynąć na takie czynniki, jak stres, poczucie własnej wartości i jakość życia. Zbliżając się bez obawy do chorych i stwarzając uspokajającą atmosferę w czasie zabiegu, może pomóc im przełamać stres. Należy unikać nadmiernego podrażniania skóry. Czasami może pomóc makijaż maskujący.

Manicure i pedicure z ewentualnym naklejeniem sztucznych paznokci (tzw. tipsów) znakomicie tuszuje zmiany na płytce paznokciowej i może ułatwić choremu kontakt z innymi ludźmi. Aby osiągnąć jak najlepsze wyniki leczenia klientów chorych na łuszczycę wskazana jest współpraca z dermatologiem i stowarzyszeniami chorych na łuszczycę.