Nowotwory złośliwe cz.1

przez | 22 listopada, 2015

Nowotwory złośliwe

Rak wywodzi się z poszczególnych komórek, rak skóry powstaje z komórek skórnych. Zazwyczaj komórki mają do spełnienia określone zadanie w swoim cyklu życiowym, później giną. Z reguły zastępują je nowe komórki powstające w wyniku podziału. Procesy te kontrolują skomplikowane mechanizmy sterujące. W przypadku błędnego sterowania, komórki mogą ulegać zwyrodnieniu, rozmnażać się ponad miarę i przemieszczać do tkanki. Ten nieograniczony wzrost może ostatecznie zagrażać funkcjom życiowym organizmu.

Jeżeli podejrzewamy u klientki raka skóry, należy skierować ją do dermatologa. Powinno się również obserwować własną skórę, a miejsca niewidoczne powinna regularnie sprawdzać druga osoba. Oznacza to, że należy kontrolować, czy w wieku dojrzałym nie pojawiły się nowe znamiona oraz czy już istniejące nie zmieniły zabarwienia, kształtu, wielkości i dotyku.

Kosmetyczka w żadnym wypadku nie powinna manipulować przy bliżej nieokreślonych zmianach skórnych. Próba usunięcia stanu przedrakowego może stanowić bodziec do zwyrodnienia. Najważniejszą rzeczą w przypadku wszystkich rodzajów nowotworów skóry jest ich wczesne rozpoznanie, które może zapobiec przejściu choroby w cięższe stadia. Zadaniem kosmetyczki jest znajomość zmian skórnych mogących przerodzić się w raka skóry.

Rak podstawnokomórkowy (carcinoma basocellulare). Stanowi 3/4 wszystkich raków skóry. Charakteryzuje się niewielką i miejscową złośliwością, powolnym wzrostem i na ogół brakiem przerzutów. Rozwija się przede wszystkim u osób w podeszłym wieku. Główną przyczyną powstania tego nowotworu są stany przedrakowe i działanie promieni UV, szczególnie na tzw. terasach słonecznych ciała. W 80-90% przypadków umiejscawia się na skórze twarzy, zwłaszcza w górnej części (czoło, okolice skroniowe, policzkowe, powieki). Nie zajmuje grzbietów rąk i stóp.

Ma postać guzka wyniosłego lub płaskiego. W części środkowej następuje bliznowacenie, natomiast na obwodzie widoczny jest charakterystyczny niezapalny, perełkowaty wał. Zmiana po pewnym czasie może ulec owrzodzeniu, ciemno się wybarwić, lub guzkowato przerastać. Postać wrzodziejąca może głęboko drążyć, niszcząc mięśnie i kości. Wzrost raka jest powolny, nawet wieloletni. W leczeniu stosuje się laseroterapię, krioterapię lub usunięcie chirurgiczne.