Skóra dziecka: gładka i różowa, ale wymagająca ochrony

przez | 19 listopada, 2015

Kosmetyka dziecięca wraz z całą gamą produktów pielęgnacyjnych staje się coraz częściej przedmiotem zainteresowania branży kosmetycznej. Podstawą do udzielania wszelkich porad w sprawie skóry dziecięcej jest znajomość jej właściwości. Ważnymi właściwościami skóry dziecięcej są: ograniczona funkcja ochronna, większa zdolność wchłaniania różnych substancji, słabo wykształcona tłuszczowa tkanka podskórna, a także jeszcze nie w pełni funkcjonujący układ immunologiczny.

Skóra dziecięca jest wrażliwsza na drażniące substancje niż skóra dorosłego. Przy stosowaniu jakichkolwiek preparatów należy brać pod uwagę zwiększoną resorpcyjność skóry dziecka. Łatwiej może dojść do zatruć spowodowanych substancjami wchłoniętymi przez skórę, gdyż u dzieci występuje niekorzystny stosunek objętości ciała do jego powierzchni.

Układ immunologiczny noworodka nie jest jeszcze w pełni zdolny do działania i dopiero stopniowo się rozbudowuje. Oznacza to, że noworodki są bardziej podatne na zakażenia, ale jednocześnie układ odpornościowy jeszcze nie jest w stanie wywołać uczulenia kontaktowego.

Znaczącą różnicą między skórą dziecięcą a skórą osoby dorosłej jest brak aktywności gruczołów łojowych, która rozpoczyna się dopiero w okresie dojrzewania. Stosowanie kremu chroniącego przed wiatrem i różnymi warunkami pogodowymi jest dlatego korzystne, ponieważ skóra dziecka nie natłuszcza się sama. Szczególnie ważna jest staranna ochrona przed słońcem, zgodnie z zasadą „skóra niczego nie zapomina!” Skóra rejestruje każde oparzenie słoneczne i w najgorszym wypadku wiele lat później może odpowiedzieć na to rakiem skóry.