Wyprysk ze zużycia. Wśród różnych rodzajów wyprysku jest on spotykany najczęściej (około 40%). Spełnia ważną funkcję alarmową przy powstawaniu wyprysku alergicznego. Przyczyną wyprysku ze zużycia jest długotrwałe działanie jednej lub kilku substancji tylko w niewielkim stopniu uszkadzających skórę. Wszystkie te podrażnienia sumują się, a zmiany skórne uwidaczniają dopiero po jakimś czasie od rozpoczęcia szkodliwego działania. Jeśli na przykład pracujemy codziennie po kilka godzin w wilgotnym środowisku, a praca kosmetyczki do takich należy, zdrowa skóra nie jest w stanie rekompensować ciągłych podrażnień.
Substancje wywołujące wyprysk kontaktowy ze zużycia, przy sporadycznym kontakcie ze skórą, nie są szkodliwe, np. mydła, detergenty, środki dezynfekujące i kosmetyki. Nawet woda po przeniknięciu warstwy rogowej skóry może uszkadzać żywe warstwy naskórka.
Objawy wyprysku ze zużycia są rozmaite. W zależności od stężenia i czasu działania substancji drażniących jest to zazwyczaj lekkie zaczerwienienie, złuszczanie się oraz niewielkie szczeliny w skórze. Miejsce występowania często jest nieostro odgraniczone. Objawy te powinny być odczytane jako najwyższy stan alarmowy, ponieważ wyprysk ze zużycia łatwiej jest wyleczyć w jego początkowej fazie – po usunięciu przyczyn choroba szybko ustępuje. Jeżeli jednak czynnik chorobotwórczy działa nadal (np. kontakt z wilgocią), wyprysk przekształca się w alergiczny. Mówimy wówczas o wyprysku dwufazowym.