Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

przez | 1 marca, 2015

Objawy:
♦    Nawracający ból po stronie zewnętrznej przedramienia tuż poniżej łokcia; czasem ból promieniuje wzdłuż przedramienia do nadgarstka.
♦    Ból przy unoszeniu lub zginaniu ręki albo chwytaniu nawet lekkich przedmiotów, takich jak np. filiżanka do kawy.
♦    Trudności w całkowitym wyprostowaniu przedramienia (z powodu zapalenia mięśni, ścięgien lub więzadeł).
♦    Ból, który typowo utrzymuje się 6-12 tygodni; dolegliwości mogą przeciągać się od 3 tygodni do kilku lat.

Ruchami nadgarstka zawiaduje częściowo także mięsień, prostownik promieniowy krótki nadgarstka. Jeżeli na wyprostowany nadgarstek zadziała duża siła, jak np. przy odbijaniu rakietą piłki tenisowej, nadmierny nacisk i przeciążenie mogą spowodować naderwanie mięśnia. Urazowi towarzyszą z reguły ból i stan zapalny.

Wielu lekarzy poleca stosowanie plastra lub opaski poniżej stawu łokciowego dla podtrzymania mięśni w tej okolicy i odciążenia ścięgien. Badania jednak wykazują, że w ten sposób można pogorszyć ukrwienie i opóźnić wyzdrowienie. Wywierany stale ucisk na zapalnie zmienione części ciała może także prowadzić do zwłóknienia, które polega na wytwarzaniu nadmiernej ilości tkanki włóknistej, podobnej do tkanki bliznowatej; powstający uraz może upośledzać krążenie i w konsekwencji trwale osłabić kończynę.

Jeśli powstały u ciebie łokieć tenisisty jest następstwem gry w tenisa, poobserwuj graczy zawodowych. Prawie zawsze korygują oni swą pozycję względem piłki, posługując się raczej nogami niż zmianą ruchów ramienia. Większość z nich ma już rakietę gotową do odbicia, zanim piłka minie siatkę; tenisista weekendowy zwykle nie spręży się, dopóki piłka nie odbije się po minięciu siatki. Nie próbuj skompensować straconego czasu, skręcając rękę w nadgarstku, aby przygotować rakietę do odbicia piłki, zwłaszcza bekhendem, gdyż może się to skończyć okładem z lodu z powodu bólu i wizytą u lekarza.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
+ Zażyj ibuprofen lub aspirynę, wetrzyj w okolicę stawu łokciowego olejek eukaliptusowy lub lawendowy.
+ Trzymaj, jeśli to możliwe, ramię uniesione w celu zmniejszenia odczynu zapalnego.
+ Stosuj na zmianę gorące i zimne okłady lub plastry gorczyczne na okolice stawu łokciowego dla poprawy ukrwienia i przyspieszenia gojenia.
+ Poproś partnera o wymasowanie najbardziej bolesnego punktu stawu łokciowego wypukłą stroną łyżki; zwróć uwagę, aby masaż nie był zbyt silny. Postępowanie to jest początkowo bardzo bolesne, ale ostatecznie unieczynnia zakończenia nerwów (a więc tłumi ból) i zmniejsza stan zapalny.

Aby zapobiec powstaniu łokcia tenisisty:
♦    Podnoś przedmioty dłonią zwróconą ku ciału,
♦    Wykonuj ćwiczenia prostujące za pomocą ciężaru ręki. Przy uniesionych łokciach i dłoniach skierowanych ku dołowi powtarzaj zginanie i prostowanie ręki w nadgarstku. Przerwij ćwiczenie, gdy poczujesz ból.
♦    Rozciągnij odpowiednie mięśnie przed rozpoczęciem obciążającej czynności – chwyć końce palców i delikatnie, lecz mocno je przyciągaj ku ciału; ramię musi być wyprostowane, a dłoń skierowana na zewnątrz.

Aby zapobiec nawrotom:
♦    Przerwij lub zmodyfikuj czynność, która doprowadziła do przeciążenia stawu łokciowego. Jeśli musisz nadal ją wykonywać, pamiętaj o wcześniejszej 10-minutowej lub dłuższej rozgrzewce przez jej rozpoczęciem, a po zakończeniu przyłóż okład z lodu. Rób częste przerwy.
♦    Spróbuj oblepić plastrem przedramię poniżej łokcia. Stosuj plaster, jeśli uważasz, że pomaga ci to w podnoszeniu przedmiotów, np. ciężkich książek. Pamiętaj, że opaski z plastra mogą pogarszać krążenie i, co za tym idzie, gojenie, najlepiej więc je stosować, gdy dolegliwości ustąpią.