Zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej

przez | Marzec 1, 2015

Objawy:
♦    Nawracający ból po stronie zewnętrznej przedramienia tuż poniżej łokcia; czasem ból promieniuje wzdłuż przedramienia do nadgarstka.
♦    Ból przy unoszeniu lub zginaniu ręki albo chwytaniu nawet lekkich przedmiotów, takich jak np. filiżanka do kawy.
♦    Trudności w całkowitym wyprostowaniu przedramienia (z powodu zapalenia mięśni, ścięgien lub więzadeł).
♦    Ból, który typowo utrzymuje się 6-12 tygodni; dolegliwości mogą przeciągać się od 3 tygodni do kilku lat.

Ruchami nadgarstka zawiaduje częściowo także mięsień, prostownik promieniowy krótki nadgarstka. Jeżeli na wyprostowany nadgarstek zadziała duża siła, jak np. przy odbijaniu rakietą piłki tenisowej, nadmierny nacisk i przeciążenie mogą spowodować naderwanie mięśnia. Urazowi towarzyszą z reguły ból i stan zapalny.

Wielu lekarzy poleca stosowanie plastra lub opaski poniżej stawu łokciowego dla podtrzymania mięśni w tej okolicy i odciążenia ścięgien. Badania jednak wykazują, że w ten sposób można pogorszyć ukrwienie i opóźnić wyzdrowienie. Wywierany stale ucisk na zapalnie zmienione części ciała może także prowadzić do zwłóknienia, które polega na wytwarzaniu nadmiernej ilości tkanki włóknistej, podobnej do tkanki bliznowatej; powstający uraz może upośledzać krążenie i w konsekwencji trwale osłabić kończynę.

Jeśli powstały u ciebie łokieć tenisisty jest następstwem gry w tenisa, poobserwuj graczy zawodowych. Prawie zawsze korygują oni swą pozycję względem piłki, posługując się raczej nogami niż zmianą ruchów ramienia. Większość z nich ma już rakietę gotową do odbicia, zanim piłka minie siatkę; tenisista weekendowy zwykle nie spręży się, dopóki piłka nie odbije się po minięciu siatki. Nie próbuj skompensować straconego czasu, skręcając rękę w nadgarstku, aby przygotować rakietę do odbicia piłki, zwłaszcza bekhendem, gdyż może się to skończyć okładem z lodu z powodu bólu i wizytą u lekarza.

DOMOWE SPOSOBY LECZENIA
+ Zażyj ibuprofen lub aspirynę, wetrzyj w okolicę stawu łokciowego olejek eukaliptusowy lub lawendowy.
+ Trzymaj, jeśli to możliwe, ramię uniesione w celu zmniejszenia odczynu zapalnego.
+ Stosuj na zmianę gorące i zimne okłady lub plastry gorczyczne na okolice stawu łokciowego dla poprawy ukrwienia i przyspieszenia gojenia.
+ Poproś partnera o wymasowanie najbardziej bolesnego punktu stawu łokciowego wypukłą stroną łyżki; zwróć uwagę, aby masaż nie był zbyt silny. Postępowanie to jest początkowo bardzo bolesne, ale ostatecznie unieczynnia zakończenia nerwów (a więc tłumi ból) i zmniejsza stan zapalny.

Aby zapobiec powstaniu łokcia tenisisty:
♦    Podnoś przedmioty dłonią zwróconą ku ciału,
♦    Wykonuj ćwiczenia prostujące za pomocą ciężaru ręki. Przy uniesionych łokciach i dłoniach skierowanych ku dołowi powtarzaj zginanie i prostowanie ręki w nadgarstku. Przerwij ćwiczenie, gdy poczujesz ból.
♦    Rozciągnij odpowiednie mięśnie przed rozpoczęciem obciążającej czynności – chwyć końce palców i delikatnie, lecz mocno je przyciągaj ku ciału; ramię musi być wyprostowane, a dłoń skierowana na zewnątrz.

Aby zapobiec nawrotom:
♦    Przerwij lub zmodyfikuj czynność, która doprowadziła do przeciążenia stawu łokciowego. Jeśli musisz nadal ją wykonywać, pamiętaj o wcześniejszej 10-minutowej lub dłuższej rozgrzewce przez jej rozpoczęciem, a po zakończeniu przyłóż okład z lodu. Rób częste przerwy.
♦    Spróbuj oblepić plastrem przedramię poniżej łokcia. Stosuj plaster, jeśli uważasz, że pomaga ci to w podnoszeniu przedmiotów, np. ciężkich książek. Pamiętaj, że opaski z plastra mogą pogarszać krążenie i, co za tym idzie, gojenie, najlepiej więc je stosować, gdy dolegliwości ustąpią.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *