Nie należy oczu przemęczać – to najistotniejsze w zapobieganiu zaburzeniom widzenia. Należy też unikać ogólnego przemęczenia. Jeśli organizm jest wypoczęty, poprawia się krążenie i oczy otrzymują odpowiednią ilość utlenionej krwi. Ćwiczenia oka i odpowiednio dobrana dieta pomogą w zachowaniu zdrowych oczu i dobrego wzroku. Prawidłowe widzenie zależy także od dostarczania odpowiedniej ilości witaminy A, która odgrywa kluczową rolę w przystosowaniu się oka do zmiennego natężenia światła. Aby zapobiegać i opóźniać występowanie chorób oczu, należy ograniczyć spożycie rafinowanego cukru, przestać palić, unikać dymu z papierosów, spalin i innych zanieczyszczeń powietrza.
ĆWICZENIA OCZU ŁAGODZĄCE PRZEMĘCZENIE
♦ Kiedy pracujesz przy komputerze lub wykonujesz czynności wymagające koncentracji (czytanie, szycie), co 30 minut rób 5-minutowe przerwy. Przerwij wówczas pracę, zamknij oczy lub patrz przed siebie.
♦ Mrugaj regularnie. Zapobiega to wysuszaniu powierzchni gałek ocznych.
♦ Przy prowadzeniu samochodu od czasu do czasu zerkaj np. na deskę rozdzielczą. Chwilowa zmiana punktu, na który patrzymy, uwalnia mięśnie oka od napięcia i zapobiega zmęczeniu.
♦ Co jakiś czas zasłaniaj oczy dłońmi; usiądź wygodnie, głęboko oddychaj i zakryj oczy.
♦ Głęboko oddychaj przez kilka minut, wykonuj okrężne ruchy głową, jednocześnie napinając szyję i ramiona, rób też skłony głowy w kierunkach; powtarzaj po kilka razy.
♦ Podczas ziewania napinaj mięśnie twarzy, żeby uwolnić z nich napięcie.
Popularne przesądy NA TEMAT OCZU
W przeciwieństwie do powszechnych opinii zmęczysz oczy, ale nie uszkodzisz wzroku w sposób trwały, jeśli:
♦ Czytasz w ciemnym pomieszczeniu.
♦ Czytasz bez okularów.
♦ Nosisz nieodpowiednie szkła.
♦ Pracujesz przy komputerze przez dłuższy czas.
♦ Siedzisz blisko telewizora lub monitora komputerowego.